...

Comarch sPrint

Comarch sPrint
aplikacja do wydruków

Comarch sPrint

Czym jest Comarch sPrint?

Dzięki aplikacji Comarch sPrint możliwe jest sprawne wydrukowanie dowolnego dokumentu na podstawie danych wprowadzanych do systemu źródłowego.

Użytkownik ma pełen dostęp do standardowych gotowych szablonów przygotowanych przez specjalistów Comarch. Znajdują się tam najczęściej używane typy dokumentów.

Natomiast intuicyjny edytor służy do tworzenia i personalizowania raportów dopasowanych do własnej wizji. Bez problemu można wprowadzić zmiany we wcześniej przygotowanych szablonach lub stworzyć swój własny wydruk od podstaw, zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Dane możemy formatować do formatu PDF lub zdefiniować własne ustawienia wydruku. Dzięki opcji podglądu wydruku możliwe jest sprawdzenie na bieżąco, jak prezentują się wprowadzone zmiany.

Comarch sPrint jest w pełni zintegrowany z systemami Comarch ERP Optima. Jako część sytemu instalowany jest razem z systemem ERP.

Jak zbudowana jest aplikacja?

Comarch sPrint składa się z 3 podstawowych komponentów: Repozytorium, Połączenia oraz Edytora.

Repozytorium w aplikacji to miejsce, w którym przechowywane są utworzone szablony i połączenia przez nie wykorzystywane. Znajduje się tu  także Galeria wzorów, gdzie szybko można odnaleźć  wydruk standardowy. Repozytorium posiada strukturę katalogową. Taka budowa ułatwia zarządzanie wydrukami, ponieważ umożliwia grupowanie szablonów w odpowiednie foldery oraz podfoldery.

Natomiast dzięki Połączeniom, Użytkownicy mogą łączyć się z dowolnym źródłem danych typu MSSQL lub POSTGRESQL. Aby jeszcze bardziej ułatwić dostęp do potrzebnych danych, poza możliwością zastosowania własnych zapytań SQL, udostępniony został również przystępny kreator SQL, dzięki któremu zaczytywanie wybranych pól z bazy danych nie wymaga zaawansowanej wiedzy informatycznej.

Edytor Comarch sPrint to miejsce w aplikacji, dzięki któremu każdy użytkownik może nie tylko personalizować szablony wydruków zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, ale również samodzielnie tworzyć szablony wydruków od podstaw. W ramach Edytora użytkownicy mogą skorzystać z całej gamy możliwości formatowania tekstu, zarządzania sekcjami wydruku oraz dodawania elementów takich jak tabele, obrazki, załączniki, kody kreskowe i kody QR. Dla bardziej zaawansowanych potrzeb, są również dostępne takie funkcje jak miary wyliczane, grupowanie danych czy widoczność warunkowa.

Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem jest funkcje Pre printed form, czyli druk na formularzach. Jeśli w firmie są gotowe wydruki listów przewozowych typu CMR lub blankiety przelewowe można je załadować do drukarki i wypełnić danymi w wymaganych lokalizacjach dzięki wykorzystaniu technologii Pixel Perfect. Można także wydrukować dokładną kopię swoich formularzy (np. instytucji państwowych), wraz z wypełnieniem ich odpowiednimi danymi. 

Comarch sPrint
Comarch sPrint

Instalacja Comarch sPrint

Aplikacja Comarch sPrint jest instalowana wraz z aktualizacją Comarch ERP Optima do wersji 2023.2 lub nowszej oraz wraz z aktualizacją.

Natomiast dla wersji Comarch ERP Optima od 2022.2 do 2023.2 aplikacja Comarch sPrint musi zostać zainstalowana ręcznie. Instalator aplikacji Comarch sPrint jest dostępny do pobrania na Indywidualnych Stronach Partnerów oraz Indywidualnych Stronach Klientów.

Wymagania sprzętowe

Aplikacja Comarch sPrint jest zbudowana i pracuje w oparciu o najnowsze technologie informatyczne. Jest to 64 bitowa aplikacja pracująca w środowisku Windows lub Linux.

Program pracuje w oparciu o bazę danych zgodną z Microsoft SQL Server od wersji 2012 do 2019, zarówno z bezpłatną edycją Express Edition jak i płatnymi edycjami takimi jak Workgroup, Standard oraz Enterprise. Microsoft SQL Server należy do najnowocześniejszych, bezobsługowych i wydajnych serwerów zapewniających skalowalność i bezpieczeństwo danych.

W przypadku gdy aplikacja jest zintegrowana z Comarch ERP Optima należy brać pod uwagę wymagania systemu ERP. Wymagania sprzętowe dla Comarch ERP Optima znajdują się w oddzielnym artykule na naszym blogu: Wymagania sprzętowe Comarch ERP Optima.

Wymagania sprzętowe:

 • Komputer z procesorem kompatybilnym z Pentium III lub wyższym, 2 GHz
 • 3 GB pamięci RAM w przypadku instalacji program + serwer SQL, 2 GB w przypadku instalacji samego programu
 • Dysk: 2 GB wolnej przestrzeni na dysku systemowym (domyślnie C:)
 • System operacyjny Windows 11, Windows 10; Windows 8.1; Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2; Windows Server 2016, Windows Server 2019, Linux*.
 • Drukarka pracująca w systemie Microsoft Windows lub Linux.

Integracja z systemami zewnętrznymi

Aby móc korzystać z wydruków sPrint w Comarch ERP Optima należy zaktualizować aplikacje Comarch ERP Optima do wersji 2022.2 lub nowszej oraz zainstalować aplikację Comarch sPrint. Od wersji Comarch ERP Optima 2023.2 aplikacja Comarch sPrint będzie dostępna w wersji komercyjnej i będzie instalowana automatycznie przy aktualizacji Comarch ERP Optima.

Sposób działania krok po kroku

Należy zalogować się na swoje konto w systemie ERP, następnie wybrać odpowiedni moduł oraz jeden z przygotowanych przez specjalistów Comarch standardowych szablonów lub swój własny wykonany w Comarch sPrint. Kolejnym krokiem jest skonfigurowanie po stronie ERP jak dotychczas i można drukować.

Natomiast w celu stworzenia własnego wydruku od podstaw:

 1. Należy zdefiniować połączenie do wybranej bazy danych i wybierać interesujące nas pola i tabele oraz dodać potrzebne parametry SQL
 2. Stworzyć własny szablon w intuicyjnym Edytorze i dowolnie personalizować swój dokument:
 3. Zarządzać sekcjami wydruku:
 • Tworzyć tabele
 • Rozbudowywać wydruk dołączając dowolne pola z bazy danych
 • Dodawać grafiki, kształty, załączniki oraz pola tekstowe
 • Można korzystać z różnorodnej gamy formatowania tekstu
 • Załączać podszablony
 • Tworzyć oraz udostępniać miary wyliczane
 • Korzystać z kodów kreskowych oraz kodów QR
 • Definiować własne parametry lub skorzystać z istniejących
 • Wykorzystać opcję grupowania i filtrowania danych
 • Dodawać warunki widoczności warunkowej
 • Korzystać z funkcjonalności pre-printed form
 1. Następnie można sprawdzić w trybie „Podgląd wydruku” jak prezentują się wprowadzone zmiany
 2. Jest możliwość udostępnienia dokumentu do jednego z formatów: .pdf .xls .xlsx lub .sp (rozszerzenie plików stworzonych w Comarch sPrint)
 3. Lub definiować własne ustawienia wydruku.
Comarch sPrint

Zalety Comarch sPrint:

 • jednolite narzędzie do wydruków dla wszystkich systemów Comarch ERP,
 • gwarancja bezpieczeństwa (audyty security, ciągły monitoring),
 • ergonomia -projektowane przez profesjonalistów/testy użyteczności,
 • bogata funkcjonalność,
 • możliwość katalogowania wydruków (repozytorium),
 • integracje – desktop, web, mobile,
 • edytor wydruków – możliwość personalizacji wydruków za pomocą intuicyjnego edytora.

Podsumowanie

Comarch sPrint to narzędzie bardzo intuicyjne i ergonomiczne, a zarazem bezpieczne. Dzięki wykorzystaniu webowego interfejsu oraz szeregu udogodnień, takich jak np. funkcja drag&drop można w łatwy sposób zbudować nowy szablon lub modyfikować istniejący. Dlatego też z aplikacji może korzystać każdy użytkownik, również osoby, które są mniej zaawansowane technicznie.

Dzięki Comarch sPrint użytkownicy w łatwy i wygodny sposób usprawnią proces przygotowywania wydruków oraz zapanują nad raportami operacyjnymi w swojej firmie.

System ten posiada dwie wersje instalacji do wyboru. Pierwsza to wersja stacjonarna, klasycznie instalowana na laptopie lub serwerze tzw. on-premise. Natomiast druga coraz bardziej popularna to wersja online Comarch ERP Opima w chmurze.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Adres

Warszawa, Pod Brzozami 14/7A
NIP:  952-222-39-04 
REGON: 520963405

Telefon

Wyślij nam wiadomość

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top