...

Wymagania sprzętowe i programowe dla Comarch ERP Optima

Comarch ERP Optima

Comarch ERP Optima jest to jeden z najpopularniejszych programów obsługujący małe, średnie i duże przedsiębiorstwa z różnych branż. Dzięki podziałowi na moduły kompleksowo może zarządzać całą firmą. Wspiera zarówno w prowadzeniu księgowości, kontakcie z klientami a także nadzorowaniu magazynu.

Program Comarch ERP Optima to 32 bitowa aplikacja, która pracuje w środowisku Windows. Dodatkowo można ją obsługiwać wyłącznie za pomocą klawiatury.

Program pracuje w oparciu o bazę danych zgodną z Microsoft SQL Server w wersjach od 2014 do 2019. Zarówno z płatnymi edycjami Workgroup, Standard oraz Enterprise jak i z bezpłatną edycją Express Edition. Bez wątpienia Microsoft SQL Server to jeden z najnowocześniejszych serwerów który zapewnia bezpieczeństwo danych na najwyższym poziomie. Dodatkowo jest bardzo wydajny i bezobsługowy.

W przypadku silnika baz danych Microsoft SQL Server niższym niż SQL Server 2014 jest możliwość dokonania migracji danych na nowszą wersję serwera. 

Wymagania sprzętowe i systemowe

Jak każdy inny program, również Comarch ERP Optima posiada wymagania sprzętowe, które należy spełnić, aby bez problemów można było go zainstalować a potem na nim pracować.
Do najważniejszych należy procesor. Komputer z procesorem powinien być kompatybilnym z Pentium III lub wyższym oraz wartości 2 GHz.

W przypadku instalacji samego programu potrzebny jest 1 GB pamięci RAM.  Natomiast jeżeli instalujemy program oraz Server SQL to musimy zapewnić wolne 2 GB pamięci RAM.

Kolejnym ważnym elementem jest dysk. Niezbędne jest 5 GB wolnej przestrzeni na dysku systemowym, domyślnie dysk C.

Systemy operacyjne komputera, jakie są preferowane to: Windows 11, Windows 10, Windows Server 2016 oraz Windows Server 2019.

 

W wymaganiach programowych do pracy jednostanowiskowej preferowana jest sieć Microsoft Windows.

Konieczny jest także protokół sieciowy TCP/IP. Protokół sieciowy jest to zbiór reguł, które określają zasady komunikacji oraz sposób transmisji danych w sieciach komputerowych. Protokół sieciowy TCP/IP (z ang. Transmission Control Protocol/ Internet Protocol) pełni w sieciach komputerowych funkcje wzorca odzwierciedlającego strukturę Internetu. Podzielony jest na cztery warstwy funkcjonalne: aplikacji, transportu, internetowa oraz dostępu do sieci.

Następnym ważnym punktem jest fakt, iż, instalacja Comarch ERP Optima musi być przeprowadzona przez Użytkownika, który ma uprawnienia administratora w systemie operacyjnym.

Rozdzielczość ekranu powinna być ustawiona na 1024 × 768. Jest to minimalna dopuszczalna wartość, przy jakiej bez problemów będzie można pracować na oprogramowaniu Comarch ERP Optima. Jeżeli rozdzielczość komputera będzie niższa, to instalator programu wyświetli ostrzeżenie mówiące o tym, że praca aplikacji może wymagać używania pasków przewijania. Jest to dość niewygodne, dlatego użytkownik będzie miał możliwość przerwania instalacji i zmiany rozdzielczości.

Konfiguracja SQL i wydajność

Comarch ERP Optima pracuje wyłącznie w oparciu o bazę Microsoft SQL Server 2014, 2016, 2017 lub 2019 ( wersje 2012, 2012R2, 2008, 2008R2, 2005 i 2000 nie są wspierane). Przy czym firma Microsoft informuje, że SQL Server 2012 będzie wspierane tylko do końca 2022 roku. Zaleca się także stosowanie najnowszych poprawek Service Pack dla poszczególnych wersji.

Comarch ERP Optima ma możliwość współpracy z dowolną edycją serwera SQL Express, Workgroup, Standard oraz Enterprise.

Jeżeli mamy do czynienia z jedno lub kilkustanowiskową instalacją programu to wystarczy do pracy wersja Express. Jest to darmowa wersja dystrybuowana wraz z programem. Ogranicza wielkość bazy danych do maksymalnie 10 GB , a także pamięć RAM do maksymalnie 1GB.

Przy samodzielnej instalacji Microsoft SQL Server należy ustawić odpowiednie parametry : układ sortowania (collation)- Polish, case intensive, accent sensitive (Polish­_CI_AS) oraz tryb uwierzytelnienia – mieszany ( mixed mode).

 

Funkcje wpływające na wydajność systemu:

Pierwszą funkcją, którą omówimy są skórki.  W menu Widok skórki podzielone są na : ‘Zalecane’, ‘Najszybsze działanie’ oraz ‘Wolniejsze działanie’. Jeżeli pracujemy w środowisku terminalowym to zalecane są skórki z grupy Najszybsze działanie tzn. ‘Flat’ lub ‘Ultra Flat’.

Kolejnym parametrem  w menu ‘Widok’ jest ‘Efekt animacji’. W przypadku włączenia tej funkcji rozwijanie paneli jest płynne. Jednak jeżeli pracujemy w środowisku o słabej przepustowości i terminalowym, może to wpłynąć negatywnie na wydajność systemu.

Jeżeli sumowanie na listach i inne agregaty są ustawione dla dużej ilości kolumn, tym wolniej może się otwierać lista.

W przypadku gdy użytkownik zastosuje niestandardowy widok listy, tzn. posortuje lub pogrupuje dane według własnych potrzeb może zauważyć wolniejsze działanie. W takiej sytuacji wskazane jest użycie opcji ‘Przywróć układ domyślny’ z menu po zakończeniu analizy danych. Przyspieszy to działanie listy.  

W programie Comarch ERP Optima użytkownik może wybrać dodatkowe kolumny spośród domyślnie ukrytych. Gdy mamy do czynienia z dużą bazą danych oraz wybraliśmy wiele dodatkowych kolumn tekstowych, to lista może odświeżać się nieco wolniej.

Jeżeli w ‘Informacjach Bieżących’ wyświetlamy wiele różnych analiz, której towarzyszy duża ilość zapisów, to logowanie do bazy danych nie będzie natychmiastowe. Najkorzystniej jest ustawić wyświetlanie tylko tych analiz, które są nam niezbędne i z których korzystamy. Na formularzu Operatora możemy wybrać interesujące nas analizy. W przypadku gdy nie potrzebujemy żadnych ‘Informacji Bieżących’ jest możliwość wyłączenia ich w menu ‘Widok’.

Skalowalność sprzętowa, czyli minimalne i zalecane wymagania sprzętowo-systemowe dla systemu Comarch ERP Optima dla przykładowych ilości jednocześnie pracujących Użytkowników.

Wymagania dla stacji roboczej niezbędne do uruchomienia Comarch ERP Optima

Wymagania minimalne dla stacji roboczej niezbędne do uruchomienia systemu Comarch ERP Optima
Wymagania zalecane dla stacji roboczej niezbędne do uruchomienia systemu Comarch ERP Optima

Wymagania minimalne niezbędne do uruchomienia serwera baz danych na potrzeby Comarch ERP Optima

Wymagania minimalne niezbędne do uruchomienia serwera baz danych na potrzeby systemu Comarch ERP Optima

Wymagania zalecane niezbędne do uruchomienia serwera baz danych na potrzeby Comarch ERP Optima

Wymagania zalecane do uruchomienia serwera baz danych na potrzeby systemu Comarch ERP Optima

Więcej informacji znajduje się w dokumentacji (zobacz tutaj).

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Adres

Warszawa, Pod Brzozami 14/7A
NIP:  952-222-39-04 
REGON: 520963405

Telefon

Wyślij nam wiadomość

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top